انجام فصل 3 پایان نامه

آموزش نگارش فصل سوم پایان نامه

آموزش انجام فصل سوم پایان نامه

آسان مشاور یکی از معتبرترین مراکز تخصصی آموزش و مشاوره پژوهشی می باشد که با ارائه خدمات الکترونیکی از طریق مشاوره و آموزش انلاین توسط عده ای از متخصصین و اساتید با تجربه دایر شده است. ما با گرد اوری مجموعه ای از بهترین فارغ التحصیلان دکتری در تمام زمینه های تخصصی در مقاطع ارشد و دکتری بستری را برای ارائه خدمات مطمئن، سریع و با کیفیت در هر  جای ایران که باشید فراهم نموده ایم.

همچنین یکی از مهمترین راه های رساندن اطلاعات و یافته های پژوهشی به جامعه علمی نگارش مقالات علمی است. با توجه به افزایش نیاز جهت نگارش مقالات به صورت استاندارد و بالا بردن سطح دانش و آگاهی محققان از فن نگارش مقالات و انتخاب ژورنال متناسب با مقالات نگاشته شده،  موسسه آسان مشاور در تلاش بوده است تا با جلب همکاری متخصصین و اساتید داخل و خارج کشور که در ژورنالهای معتبر، مقالات ارزشمندی را به چاپ رسانده اند از تجارب گرانبهای این عزیزان بهره برده و خدمات با ارزشی را به علاقه مندان ارائه دهد. متخصصین این مجموعه قادرند به شما در زمینه ی مشاوره  نگارش و تصحیح مقالات، انتخاب ژورنال مناسب، ارسال مقاله برای ژورنال مناسب، پاسخ به نظرات و سوالات داورهای ژورنال و همچنین دریافت نامه اکسپت و چاپ مقالات یاری رسانند.

 در این مطلب فصل مربوط به روش تحقیق (فصل سوم پایان نامه) که یکی از فصول کلیدی پایان نامه است و در بعضی رشته ها ، بیشترین حجم پایان نامه را به خود اختصاص می دهد را برای شما شرح می دهیم.

روش شناسی تحقیق در پایان نامه ارشد

به کار گیری روش علمی در تحقیق، تنها راه دستیابی به دستاوردهای قابل قبول و علمی است. لذا برای انجام یک پایان نامه معتبر به روش شناسی نیاز است. روش شناسی ، پایان نامه را منظم ، منطقی و اصولی کرده و جستجوی علمی را نیز راهبردی میکند.

اجزای روش شناسی پایان نامه ارشد:

در ساختار یک پایان نامه روش شناسی تحقیق را میتوان شامل مجموعه ای از اجزای زیر دانست :

 • معرفی جامعه، سازمان، گروه و افرادی که پایان نامه درباره ی آن یا در آن صورت گرفته است.
 • نوع تحقیق بکار گرفته شده
 • فرایند ( گام ها و مرحله های) اجرایی پایان نامه
 • فن ها و ابزار های گرداوری داده ها
 • طرح نمونه گیری ( شیوه نمونه گیری و حجم آن)
 • آزمون های آماری و شیوه ها و ابزار های تجزیه و تحلیل داده ها

این مراحل در شکل زیر قابل مشاهده است

جامعه آماری در پایان نامه ارشد    

جامعه آماری پایان نامه عبارت است  از مجموعه ای از افراد یا اشیا که دارای ویژگی های همگون و قابل اندازه گیری می باشند. نمونه پایان نامه از این چنین جامعه ای اخذ می گردد و نتیجه پایان نامه به آن جامعه تعمیم داده می شود.

معمولا هر پایان نامه در حوزه مدیریت و سازمان، نمونه ای از یک پژوهش کاربردی است. در هر پایان نامه سعی شده است تا به یک مساله و پرسش واقعی که در عمل وجود دارد، طی یک فرایند پژوهش پاسخ داده شود. آگاهی از سازمانی که در آن پایان نامه انجام گرفته است میتواند بر درک بهتر فرآیند و دستاوردهای پژوهش تاثیر داشته باشد، لذا پژوهشگر پایان نامه باید سازمانی که در ان بررسی های خود را انجام داده است به طور مختصر به خوانندگان و ارزیابان پایان نامه معرفی کند.

برای این کار بهتر است:

الف) در صورت امکان تصویری از چارت سازمانی آورده شود.

ب) برای بیان مطالب از جدول ها و تصویر ها … بهره گرفته شود.

ج) آمار ها و اطلاعات جدید ارائه شود.

د) اطلاعات سازمانی مرتبط با مساله نشان داده شود.

ه) وضعیت محصول ( کالاها / خدمات) معرفی شود.

میدان ، محل و عرصه

باید بین سه اصطلاح میدان ، محل و عرصه تفاوت گذاشت.

” میدان ”  اشاره به قلمرویی است که پایان نامه در ان انجام می شود، برای مثال : میدان پژوهش، تمامی اداره هایی است که از خبرنامه شرکت استفاده میکنند یا سازمانی که کارکنانش درباره موضوعی خاص اظهار نظر میکنند.

” محل ” به مکانی فیزیکی ، محلی و معین اشاره میکند، مانند یک سازمان خاص.

” عرصه ” عبارتست از : صحنه کنش اجتماعی افراد. برای مثال : در یک سازمان ، می تواند عرصه آبدارخانه باشد که کارکنان در ان جمع میشوند و شایعه های سازمانی را تبادل  می کنند.

تحقیق و پژوهش در پایان نامه ارشد

هر پایان نامه ، تلاشی سیستماتیک و روشمند برای دستیابی به پاسخ یک پرسش یا راه حلی برای یک مساله است. با توجه به اینکه ، پرسش ها و مساله ها ماهیت گوناگونی دارند لذا میتوان برپایه چگونگی انها پژوهش ها را طبقه بندی کرد

روش های تحقیق در پایان نامه بر اساس معیار های گوناگون قابل طبقه بندی شدن هستند. بر اساس ماهیت و ویژگی های کلی که انواع تحقیق دارند میتوان انها را به سه دسته کلی تقسیم کرد:

۱ –  کمی

۲- کیفی

۳- ترکیبی ( کیفی + کمی)

پژوهش های کمی و انواع آن در پایان نامه ارشد

پژوهش های کمی از داده های عددی استفاده میکنند و انواعی دارند:

الف) پژوهش ارزیابانه

ب) پژوهش اقدام پژوهی

ج) پژوهش مقطعی

د) پژوهش تحلیل محتوایی

ه ) پژوهش همبستگی

پژوهش های کیفی و انواع ان در پایان نامه ارشد

پژوهش های کیفی به پژوهش هایی گفته میشود که یافته های ان از طریق داده های ریاضی و آماری حاصل نشده باشد و با معانی ، تعریف ها، نمادها و توصیف ها سرو کار دارد. پژوهش کیفی انواع مختلفی دارد:

الف ) پژوهش تاریخی

ب) تحلیل گفتگو

ج ) تحلیل گفتمان

د) تحلیل ژانر

ه) پژوهش های روایتی

ز) پژوهش های قوم شناسی

ی) پژوهش پدیدار شناسی

پژوهش های ترکیبی در پایان نامه ارشد

پژوهش ترکیبی ، مجموعه اقداماتی برای جمع اوری تحلیل و ترکیب اطلاعات کمی و کیفی در یک واحد مطالعه به منظور شناخت مساله تحقیق است. این تحقیقات با بکارگیری روش ها و ابزار های تحقیق کمی و کیفی میتواند تصویری پیچیده تر از یک پدیده ارائه دهد. به بیان دیگر از این طریق ما قادر هستیم با جمع اوری و ترکیب انواع متفاوت اطلاعات درباره یک پدیده معین پژوهش خود را غنا ببخشیم.

روش تحقیق در پایان نامه ارشد

یکی از دلایل کاربرد اندک دستاوردهای پایان نامه ها در عمل ، خطاهایی است که دانشجویان درباره مفهوم روش تحقیق و مرزبندی ان با دیگر اصلاح ها به ان دچار می شوند. این خطاها را میتوان به شرح زیر دسته بندی کرد.

۱ – مترادف دانستن مفهوم روش تحقیق و روش شناسی تحقیق

۲ – یکسان پنداشتن روش تحقیق با نوع تحقیق

۳ – برداشت نارسا درباره مفهوم عملی کلمه روش

۴ – کاربرد نابجای روش

فرایند تحقیق هم معنای روش

روش به معنای رفتن در راه است. چنین معنایی ضروری میسازد برای رسیدن به مقصد که همانا یافتن پاسخ یا راه حل برای پرسش و مساله است گام هایی برداشت . این گام ها باید استوار منطقی و نظام مند یکی پس از دیگری به سوی هدف برداشته شوند.

روش علمی پایان نامه چیست؟

اساس هر علمی روش شناخت ان است. اعتبار و ارزش دستاوردهای یک پایان نامه وابسته به روش پژوهشی می باشد که در ان به  کار گرفته است.

روش تحقیق علمی فرایند جستجوی منظم برای مشخص کردن یک موقعیت نامعین است.

ویژگی های کلی فرایند علمی در پایان نامه ارشد

روش های علمی ویژگی های کلی دارند که انها را معرفی میکنیم:

۱ – نظام بندی

۲ – عقلایی بودن

۳ – روح علمی

۴ – واقعیت گرایی

گام ها و مرحله های روش تحقیق پیمایشی

۱ – شناسایی، تعریف ئ تدوین مساله

۲ – یافتن پیشینه نظری – عملی موضوع و کندکاو  نقادانه در ان

۳ – انتخاب و تدوین چارچوب نظری از میان پیشینه گرداوری شده

۴ – فرضیه سازی

۵ – ساختن مدل تحلیلی

۶ – بکارگیری ابزار گرداوری داده ها

۷ – عملیات گرداوری داده ها در جامعه اماری

۸ – تجزیه و تحلیل اطلاعات

۹ – پیشنهاد ها و نتیجه گیری ها

فن ها و ابزارهای گردآوری داده ها در پایان نامه ارشد

فرضیه ها، گمان ها، حدس ها، راه حل ها و پاسخ های احتمالی و موقتی هستند که بر اساس چارچوب و مبانی نظری برای مساله پایان نامه  مطرح می شوند .لذا پژوهشگر پایان نامه باید با ابزارهایی ویژه ، داده های لازم را از جامعه ( نمونه) آماری گردآوری نماید و با تحلیل پردازش و تبدیل آنها به اطلاعات به آزمون فرضیه ها بپردازد و مشخص سازد که کدام فرضیه تایید یا رد می شود.

پژوهشگر پایان نامه برای گردآوری داده ها به ابزارهای گوناگونی نیاز دارد که نوع این ابزارها تابع عوامل گوناگونی مانند نوع و فرآیند (روش) پایان نامه است. هر یک از ابزارهای گوناگون گردآوری داده مزیت ها و عیب هایی دارند که در هنگام بکارگیری باید به تاثیر آنها در هدف پژوهش توجه کرد و با رعایت نکته های لازم امکان افزایش اعتبار پایان نامه را فراهم آورد.

داده هایی که در پایان نامه بکار برده می شوند ممکن است “اولیه” یا  “ثانویه” باشند .داده های اولیه را پژوهشگر پایان نامه به صورت دست اول و بیشتر با مشاهده، پرسشنامه و مصاحبه به دست می آورد و داده های ثانوی از منابع دیگر و به شیوه های گوناگون به دست می آیند. این داده ها پیش از آنکه پژوهشگر پایان نامه را آغاز کند توسط دیگران تولید شده و موجودند. مانند: گزارش های بانک مرکزی ، مرکز آمار ایران.

انواع ابزارها و شیوه های گرداوری داده ها در پایان نامه ارشد

معمولا چهار ابزار و شیوه کلی برای جمع آوری داده ها در پایان نامه وجود دارند. هر یک از این ابزارها، انواعی دارند که کاربردهای ویژه ای برای تحقیقات خاص دارند. این بازار ها عبارتند از :

 • متن (سند) کاوی ( بررسی مدارک و اسناد)

داده هایی که در پایان نامه بکار برده میشوند ممکن است اولیه و یا ثانویه باشند. داده های اولیه را محقق به گونه دست اول و بیشتر از طریق مشاهده ، پرسشنامه . مصاحبه به دست می آورد. داده های ثانویه از منابع دیگر و به شیوه های گوناگون به دست می آیند. این داده ها پیش از آنکه پژوهشگر پایان نامه را آغاز کند ایجاد شده و موجودند.

 • مشاهده

یک مشاهده علمی فرایند شناسایی ، نامگذاری، مقایسه، توصیف و ثبت علمی تغییرات ظاهری متغیرهای مرتبط با مساله است.

 • مصاحبه

شیوه ای شفاهی است که در ان پژوهشگر پایان نامه با افراد جامعه و نمونه آماری تماس مستقیم برقرار میکند و از طریق مطرح کردن مجموعه ای پرسشهای از قبل تنظیم شده یا تنظیم نشده به ارزیابی برداشت ها ، نگرش ها و علایق آنها میپردازند.

 • پرسشنامه

پرسشنامه یکی از متداول ترین ابزارها در جمع آوری اطلاعات است. پرسش نامه مجموعه ای از پرسش های هدف مدار است که درباره مساله تحقیق  پایان نامه مطرح می شود. پرسشنامه یا به صورت بسته یا باز  و تشریحی مطرح می شود یا ترکیبی از این دو شیوه انتخاب می شود که با بهره گیری از مقیاس های گوناگون دیدگاه فرد پاسخگو را سنجش کند.

طرح نمونه گیری در پایان نامه ارشد

هر پژوهشگر پایان نامه با این پرسش رو به رو است که:

آیا باید داده های کل جامعه آماری را استخراج کرد یا نمونه ای از ان را بطور عملی و تصادفی برگزیند و سپس داده های مربوط به این نمونه را استخراج کرد و در نهایت نتیجه های بدست آمده را به کل جامعه آماری تعمیم داد ؟پاسخ به این سوال وابسته به پاسخ پرسش های زیر است:

۱ – کلیت داشته باشند تا بتوان آنها را در همه ی مورد هایی که موضوع پایان نامه در آنها معنا پیدا میکند بکار برد.

۲  – آیا نمونه برداری موجب آسانی و سرعت کار پایان نامه ، صرفه جویی در وقت، هزینه و منابع انسانی پژوهش می شود؟

۳ – آیا ممکن است آزمایش یا مشاهده موجب ضایع شدن کل ان چیز یا محصول شود، که به نمونه نیاز باشد؟

 ۴ – آیا در جامعه آماری بین متغیرها ،  رابطه های ضعیف مشاهده میشود و باید نمونه گیری کرد؟

جامعه آماری در پایان نامه ارشد

مجموعه ویژگی ها افراد و واحدهایی که حداقل یک صفت مشترک داشته باشند یک جامعه آماری را مشخص میسازند و معمولا آنها را با N  نمایش می دهند.

نمونه آماری در پایان نامه ارشد

نمونه ، مجموعه ای از نشانه ها است که از یک قسمت، گروه یا جامعه ای بزرگتر انتخاب می شود. این انتخاب به گونه ای است که این مجموعه نشانه ، ویژگی های ان قسمت ، گروه  یا جامعه بزرگتر را دارا باشد و معمولا ان را با  n نشان می دهند.

نمونه گیری در پایان نامه های کمی و کیفی

نمونه گیری در پژوهش های کیفی با کمی تفاوت دارد. معمولا در پژوهش های کیفی نمونه گیری نظری انجام میگیرد و در سه مرحله زیر تحقیق نمونه گیری مطرح می شود:

 • در هنگام گرداوری
 • تفسیر( نمونه گیری اطلاعات)
 • موقع ارایه یافته ها

فرایند نمونه گیری در پایان نامه ارشد

نمونه گیری  فرایندی است که در ان تعدادی از واحد های یک کل ( جامعه ) به گونه ای برگزیده می شوند که شاخص جامعه بزرگتری که از ان انتخاب شده باشند. این گزینه میتواند به گونه های زیر انجام پذیرد:

 • نمونه انباشته
 • نمونه نظری
 • نمونه گیری تصادفی

 جامعه آماری و ویژگی های آن در پایان نامه ارشد

معمولا هر جامعه آماری دارای ویژگی های گوناگونی است. ولی پژوهشگر پایان نامه در جستجوی دستیابی به ویژگی های کلی ، عمومی . همه گیر ان می باشد. این ویژگی ها در واقع نماد جامعه مورد نظر می باشند و به همین دلیل جامعه مزبور را هم از روی آنها میتوان شناخت و هم تفاوت ان را نسبت به دیگر جامعه ها بر میشمرد.

به طور کلی در پایان نامه ارشد چهار نوع جامعه آماری وجود دارد:

 • جامعه ساده: یکپارچگی جامعه آماری

جامعه مورد نظر دارای ساختاری یکپارچه می باشد و افراد آن بیشتر در یک ویژگی مشترک هستند. در چنین شرایطی که ساختار جامعه یک دست و منسجم است ، روش نمونه گیری مناسب، روش نمونه گیری ساده می باشد.

 • جامعه طبقه ای : وجود لایه ها ، و طبقه های گوناگون در جامعه آماری

ساختار جامعه اصلی ، از طبقه های گوناگون میباشد بطوری که هر لایه و طبقه جدای از دیگر لایه ها و طبقه ها می باشد و تنها افراد داخل هر طبقه با توجه به یک ویژگی و صفت مشترک با هم مشابه هستند که ویژگی برجسته لای مورد نظر تلقی می شود. هر گاه ساختار جامعه از لایه ها و طبقه های گوناگونی بوجود آمده باشد مناسب ترین شیوه روش نمونه گیری لایه بندی ساده می باشد.

 • جامعه سهمیه ای : وجود لایه ها یا درصد ها در جامعه آماری

هنگامی که ساختار جامعه از لایه ها و طبقه هایی با نسبت ها به وجود آمده باشد، جامعه را جامعه لایه بندی شده نسبی می نامند. در این نوع ساختار جامعه نه تنها از لایه های گوناگونی تشکیل یافته بلکه نسبت یا درصد هر لایه نسبت به لایه های دیگر نیز مشخص می باشد.

 • جامعه آمیخته : ترکیبی بودن ویژگی ها در جامعه آماری

هنگامی که ساختار جامعه از صفات و ویژگی های متنوعی شکل گرفته باشد که نتوان صفت بارز آن را به راحتی تعیین کرد، در این حالت با ساختاری ترکیبی سر و کار داریم که از متغیر ها و صفت های گوناگونی برخوردار است و این صفات و ویژگی ها بطور گسترده و پراکنده در بین افراد جامعه تقسیم و توزیع شده است. مناسب ترین روش نمونه گیری ، روش ترکیبی یل خوشه ای است. در ساختار ترکیبی ویژگی های دسته یا خوشه مشابه بوده ولی ویژگی های افراد گوناگون می باشد.

عوامل موثر در تعیین حجم نمونه در پایان نامه ارشد

مساله تعیین اندازه نمونه یکی از مسایل جدی است که هر پژوهشگر پایان نامه در پژوهش خود با ان رو به رو میشود. آمار دانان توصیه میکنند که حجم نمونه تا حد امکان بزرگ انتخاب شود، زیرا در صورت یکسانی و شباهت میانگین و انحراف استاندارد گروه نمونه با میانگین و انحراف استاندارد جامعه بیشتر است. عواملی که در تعیین حجم  و اندازه نمونه نقش دارند عبارتند از:

الف- هدف های پژوهش

ب- روش پژوهش و روش های آماری وابسته به آن

ج- امکان مالی و زمانی پژوهشگر پایان نامه

د- حجم جامعه

ه- شیوه کنترل متغیرهای ناخواسته

و- میزان تاثیر پذیری متغیر وابسته از مستقل

ز- میزان روایی و پایایی ابزار اندازه گیری متغیر وابسته

ارزیابی یافته های پژوهش در پایان نامه ارشد

هنگامی که کار  به پایان میرسد اولین پرسشی که مطرح میشود درباره اعتبار و قابلیت اعتماد یافته ها است. لذا روایی و پایایی دو مفهوم اساسی هستند که آشنایی پژوهشگر پایان نامه با معانی و انواع آنها از ضرورت های پایان نامه است.

روایی

روایی از واژه روا به معنای جایز و درست گرفته شده و به معنای درست بودن است.

مقصود از روایی در پژوهش ان است که ابزار اندازه گیری بتواند ویژگی مورد نظر متغیر را اندازه بگیرد. اهمیت روایی به ان دلیل است که اندازه گیری های نامناسب و نا کافی میتواند هر پایان نامه علمی را بی ارزش و ناروا سازد.

انواع روایی

روایی انواعی دارد که به نمونه هایی از آنها اشاره می شود:

 • روایی محتوایی
 • روایی نمادی ( ظاهری)
 • روایی مربوط به ملاک
 • روایی همزمانی
 • روایی پیش بین
 • روایی سازه ای
 • روایی همگرا

پایایی

در زبان روزمره افراد معتبر به کسانی گفته میشود که رفتار همسان قابل اعتماد و قابل پیش بینی است، یعنی آنچه فردا یا هفته بعد انجام خواهد داد با آنچه که امروز انجام می دهند و آنچه که هفته پیش انجام داده اند همسان است. پایایی یک ابزار یعنی اینکه تا چه حد آن ابزار داده های درست و دقیقی را استخراج می کند و در طول زمان با ثبات است و نتیجه های همسان به دست می دهد. از سوی دیگر، افراد نا معتبر کسانی هستند که رفتارشان نوسان بیشتری دارد و پیش بینی آنها دشوار است.

توجه و اهتمام به امر پژوهش و تحقیق، یکی از مهمترین و اساسی ترین امور در دانشگاه ها و و مراکز تحقیقاتی محسوب می شود . اسان مشاور به عنوان یکی از مراکز فعال در حوزه اموزش و مشاوره ی پژوهشی در تلاش است تا با ایجاد پلی میان متخصصین و اساتید کارآزموده و دانشجویان گرامی، راهگشای مشکلات و سئوالات بسیاری از محققین گرامی کشور در ارتباط با چگونگی نگارش و ارائه پایان نامه های پژوهشی باشد.

امید است با یاری خداوند متعال و سعی و تلاش محققین عزیز کشورمان گامی موثر در جهت اعتلای علم و دانش میهن عزیزمان برداریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *