نرم افزار اطلس تی

نرم افزار ATLAS.ti

آموزش نرم افزار اطلس تی

استفاده از نرم افزارهاي رايانه اي در تحليل داده هاي پژوهشي، پديده اي رو به رشد است. بهره گيري از نرم افزارهاي خاص تحليل داده هاي كيفي از بيست سال پيش شروع شده و در معرض تغييـرات زيـادي قـرار گرفتـه اسـت. قبـل از اسـتفاده از نـرم افزارهـاي تخصصي و حتي در كنار آن، پژوهشگران از نرم افزارهاي رايجي مانند واژه پردازها براي كمك به كـار تحليـل بهـره مـي گرفتـه انـد.

کارشناسان آسان مشاور آمادگی دارند آموزش انجام پروژه هایی که نیاز به نرم افزار اطلس تی آی دارد را در رشته و گرایش های مختلف و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به عهده گرفته و آن را با بهترین کیفیت، مناسب ترین قیمت و در کوتاه ترین زمان تحویل نمایند.

 نرم افزارهاي گوناگون طراحي شده که داراي قابليتهاي متفاوتي از قبيل:

 • كدگذاري متن
 • جستجوي متن براي دفعات تكرار ايـن كـدها
 • قابليت نظريه پردازي
 • مشـخص كـردن كـدهايي كـه همزمـان يـا در كنـار هـم رخ ميدهند
 • يافتن ارتباطات احتمالي بين كدها
 • متصل كردن يادداشت به كدها
 • جسـتجوي يادداشـتهـا بـراي يـافتن مـوارد مشـترك و نمايش داده ها به طرق مختلف

 استفاده از اين قابليتها موجب صـرفه جـويي در وقـت، توانايي مديريت حجم وسيعي از اطلاعات، افزايش صحت و اعتبار داده هـا، دقيـق بـودن شـيوه برخـورد بـا داده هـا و امكـان انجـام تحليل هاي پيچيده تر ميشود.

 در كنار اين مزايا، محدوديتهايي نيـز در اسـتفاده از ايـن نـرم افزارهـا وجـود دارد كـه از جملـه آنهـا:

 • يكنواخت سازي رويكردهاي تحليل داده هاي كيفي
 • دادن امتياز بيش از حد به كدگذاري
 • فاصله گرفتن محقق از داده ها
 • تجاري شدن نرم افزارها است.

وجود چنين مزايا و معايبي اين سؤال را مطرح ميكند كه آيا از نرم افزار براي تحليل داده هاي كيفي استفاده شود يا خير؟

اين وظيفه محقق است كه با توجه به جوانب گوناگون مربوط به تحقيق خـود، در خصوص اين امر تصميم گيري كند. محقق ميتواند با رعايت مجموعه اي از نكات، محدوديت هـاي ايـن نرم افزارها را به حداقل برساند بطـور كلي، ميتوان گفت نرم افزارهاي در دسترس بيشتر به عنوان ابزاري براي كمك به تحليل هسـتند و بـه تنهـايي نمـي تواننـد داده هـا را تحليل كنند. به عبارت ديگر، تفسير و تحليل داده هاي كيفي همچنان جزو مسؤوليت اصلي محقق است.

نرم افزار اطلس تی

هر پژوهش و تحقیق علمی صحیح، اگر تحلیلی درست و منطقی ارائه دهد می‌تواند تأثیرگذار و موفق باشد. برای ارائه‌ ی تحلیل و تفسیر کیفی بهتر و عمیق‌ تر، رایانه به کمک انسان آمده است.

نرم‌افزار ATLAS.ti یکی از بهترین و مشهورترین نرم افزارهای تحلیل داده های کیفی است که امکان ورود داده های کیفی به زبان فارسی و تحلیل آن ها نیز در این نرم افزار فراهم شده است. هدف این برنامه در واقع کمک به پژوهشگران در جهت تجزیه و تحلیل داده‌های خام ورودی و پس از ارزیابی آن‌ها، شناخت روابط پیچیده‌ی بین آن‌هاست.

 این نرم افزار برای تجزیه و تحلیل کیفی گروه زیادی از داده های متنی، گرافیکی، صوتی و تصویری کاربرد دارد.  برای تحلیل داده های حاصل از روش های تحقیق کیفی نظیر مصاحبه عمیق، مصاحبه گروه های متمرکز، مشاهده مشارکتی، تحلیل محتوای کیفی، نشانه شناسی و تحلیل گفتمان رسانه ای مختلف نظیر کتاب، روزنامه، فیلم،عکس، موسیقی، سخنرانی و … می توان از نرم افزار اطلس.تی آی (ATLAS.ti) به خوبی بهره برد.

یکی از مزیت های کلیدی این نرم افزار نسبت به نرم افزارهای مشابه آن نظير اِن ويوو Nvivo و مكس كيو دي اِي MAXQDA ، سادگی محیط و سهولت کار با ابزارهای ATLAS.ti است.

عصر حاضر، بیش از به رقم در آوردن داده ها، بیش از بصری کردن داده ها دنبال تحلیل های و تفسیرهای کل نگر است که غالبا در علم آمار این نوع تحلیل و تفسیرها تحت عنوان تحقیقات کیفی خطاب میشود.

 برای شاخه بررسی کمی ابزارهای مختلفی وجود دارد ولی در شاخه تحقیقات کیفی ابزارهای کمی وجود دارد که یکی از بهترین ها در این حوزه نرم افزار ATLAS ti میباشد. این برنامه با هدف سیستماتیک کردن فرایند آنالیز داده های پیچیده و بدون ساختار ارائه شده است. در این برنامه داده هایی مانند متن، مالتی مدیا و داده های جغرافیایی و مکانی وارد میشوند و برنامه با ارائه قابلیتهای مختلفی سعی میکند تا داده های ساختار یافته و سازمان یافته ای را از انبوه اطلاعات بدون ساختار استخراج کند.

این برنامه باعث میشود شما اطلاعاتی را ببینید که در حالت عادی و با بررسی های کمی شاید قادر به مشاهده آن نباشید.

 نرم افزار اطلس تی قادر است داده های استخراج شده را اولویت بندی کند، به آنها وزن بدهد و رابطه بین این داده ها را از طریق تکنیکهای گرافیکی به زیبایی نمایش دهد.

اطلس.تی آی توسط محققین رشته های مختلف از جمله جامعه شناسی، هنر، معماری، ارتباطات، جرم شناسی، اقتصاد، علوم آموزشی، مهندسی، مطالعات انسان شناسی، مطالعات مدیریتی، بازاریابی، مدیریت کیفیت و … استفاده میشود.

در این نوشتار سعی می کنیم تا در حد امکان به صورت ساده و گام به گام نحوه کار با نرم افزار و تحلیل داده های کیفی با آن را آموزش دهیم، امیدواریم مفید واقع گردد.

ویژگی‌های نرم‌افزار ATLAS.ti:

– قابلیت تحلیل کیفی داده‌های متنی، تصویری، صوتی و ویدئویی

– امکان تحلیل کیفی داده‌های آنلاین و نیز داده‌های برنامه‌ی Google Earth

– تجزیه و تحلیل دقیق داده‌های کدگذاری‌شده

– قابلیت برنامه‌نویسی خودکار

– مدل‌سازی تصویری از داده‌ها

– پشتیبانی از زبان فارسی (البته در برخی موارد مشکلاتی دارد)

– امکان خروجی گرفتن از پروژه به عنوان XML، CSV، HTML و برنامه‌ی SPSS

– یک‌پارچه بودن ابزار تبدیل PDF با برنامه

– ارائه‌ی آموزش‌های کار با برنامه به همراه مثال‌های مختلف

و…

معرفی محل اولیه محیط نرم افزار

 1. منوی اصلی
 2. نوار ابزار اصلی
 3. نوار فهرست ها
 4. نوار ابزار فرعی
 5. محل نمایش داده ها و تحلیلها

منوی اصلی:

نخستین منوی نرم افزار است و به شما امکان دسترسی به گزینه های مختلف نظیر Edit و … را همانطور که در تصویر مشخص شده میدهد که هر یک از این گزینه ها نیز دارای آپشن های مختلفی برای تعریف یک پروژه است.

نوار ابزار اصلی:

این نوار یکسری از ابزارهای کار را برای دسترسی سریع کاربر در اختیار وی قرار میدهد. نظیر

View, comment, save,objects,…

نوار فهرست:

پرکاربرد ترین قسمت نرم افزار برای کاربر است. در بیشترکارها مانند ورود داده ها/ مدارک اولیه و انتخاب بخش های مورد نظر مدارک برای تحلیل، کد گذاری موارد انتخاب شده و یاداشت برداری های محقق از این قسمت استفاده میشود.

نوار ابزار فرعی:

ابزار های کار در این قسمت در دسترس محقق است.

 

گام اول:

 برای شروع کار با نرم افزار ATLAS.ti  لازم است تا قبل از هر کاری، پروژه تحقیقی مورد نظرتون به صورت یک واحد هرمنوتیک در نرم افزار تعریف شود.

برای این کار طبق دستور زیر عمل کنید:

از منوی اصلی /File / گزینه واحد هرمنوتیک جدید انتخاب شود، با این کار پنجره جدیدی باز می شود، در پنجره جدید دوباره به قسمت فایل بروید و گزینه ذخیره (save as) را انتخاب کنید و محل ذخیره و نام پروژه را هنگام ذخیره تعریف کنید.

گام دوم:

ورود مدارک اولیه:

 مدارک اولیه (P-Docs) هر نوع داده با هر فرمتی را شامل میگردد که توسط محقق در جریان تحقیق کیفی برای تحلیل جمع آوری شده است  همانطور که قبلا گفته شد از قبیل عکس، فایل صوتی، فیلم ویدیویی و یا فایل چند رسانه ای می تواند باشد.این قسمت هر نوع داده یا متنی که محقق قصد تبیین و تفسیرش را دارد در بر میگیره. شما میتونید برای استفاده از فایل ها با فرمت های مختلف از یک تبدیل گر یا Convertor استفاده کنید.

 نحوه ورود مدارک اولیه:

طبق دستور زیر عمل کنید:

 از نوار منوی اصلی  روی گزینه Document  کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Assing را انتخاب کنید، از پنجره باز شده  فایل های مورد نظرتون با هر نوع فرمتی انتخاب کنید و برای ورود به نرم افزار open را بزنید.

برای حذف مدارک اولیه غیر ضروری یا تکراری از لیست مدارک اولیه می تونید فایل رو انتخاب و از نوار منوی اصلی قسمت Document  دستور Disconnent را کلیک و اجرا کنید.

شما میتونید برای هر یک از فایل هاتون توضیحات جانبی یا همون Comment اضافه کنید، برای این کار کافیه فایل مورد نظرتونو از فهرست P-Docs انتخاب کنید و از نوار منوی اصلی، گزینه   Documentدستور Edit comment   را کلیک و تو پنجره باز شده تایپ کنید.

گام سوم:

ایجاد نقل قول ( Quotations)

نقل قول ها بخش های برگزیده شده از منابع اولیه هستند که برای محقق مهم اند و می تونه شامل زنجیره دلخواهی از کلمات منفرد، عبارتها، جملات، پاراگراف ها یا کل متن مدرک اولیه باشه.

 نحوه ایجاد نقل قول

بعد از باز کردن مدرک اولیه بخش مورد نظر خودتونو انتخاب کنید و روی آن راست کلیک و از پنجره باز شده دستور  creat free quotation را اجرا کنید.

نقل قول ایجاد شده در فهرست نقل قول ها ( در نوار فهرست ها بخش Quotes) قرار میگیرد و به صورت یک باکس نیز در قسمت راست پنجره نرم افزار ظاهر میشد.

حذف  نقل قول:

باکس نقل قول مورد نظر رو برای حذف انتخاب میکنیم و راست کلید کرده و دستور delete رو اجرا میکنیم.

در ادامه  ایجاد کدها، ایجاد یادداشت ها، ایجاد شبکه ها، خانواده ها را با هم یاد خواهیم گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *