پذیرش مقالهISI

شیوه پذیرش گرفتن مقالات ISI

آموزش پذیرش مقالات ISI

پذیرش گرفتن مقالات بالاترین موفقیت علمی برای یک پژوهشگر یا دانشجو محسوب می شود. لذا آکادمی آسان مشاور در این مبحث سعی کرده به توضیح روند پذیرش مقاله و مراحلی که یک پژوهشگر باید طی کند تا یک مقاله اکسپت و در نهایت چاپ گردد بپردازد . آسان مشاور با دپارتمان های مختلف علمی آماده ارائه خدمات علمی پژوهشی مربوط به آموزش نگارش مقاله،ترجمه مقالات isi ،پذیرش مقاله در زمانبندی سریع و مناسب است.

 مقالات از لحاظ سطح دشواری به چند سطح تقسیم می شوند.

۱-مقالات همایش ها

۲-مقالاتی که جز SCOPUS و ISI  نیستند.

۳-مجلاتی که در کیفیت بالایی قرار دارند. و جز مجلات ISI محسوب می شوند.

اصول گرفتن پذیرش مقاله ISI

 • نگارش مقاله: اولین قدم برای اخذ پذیرش در مجلات ISI نگارش مقاله می باشد، مقاله ای قوی که از لحاظ ساختار علمی استاندارد و از منابع به روز و دست اول در آن استفاده شده باشد.
 • مجله مناسبی پیدا کنید: مجله انتخابی باید دارای چند ویژگی باشد، در حیطه علمی مقاله شما و در لیست مجلات SCOPUS و ISI باشد ، حدالامکان دارای ضریب تاثیر باشد، زمان بررسی مقالات در آن کوتاه و میزان رد مقالات در آن پایین باشد. برای مجلات اسکوپوس معمولا از معیار Q1 یا Q4 برای دسته بندی مجلات استفاده می کنند که مجلات Q1 بالاترین کیفیت را دارند. پژوهشگران باید بتوانند با توجه به حوزه پژوهش خود و همچنین کیفیت مقاله ای که به نگارش در آورده اند مجله مناسب را انتخاب نماید برای مجلات ISI یا تامسون رویترز معمولا از ضریب تاثیر استفاده می کنند، مجلات دارای ضریب تاثیر نسبت به مجلات بدون ضریب تاثیر کیفیت بالاتری دارند. همچنین در بین مجلات با ضریب تاثیر مختلف باید با توجه به واقعیت های موجود و کیفیت مقاله یک مجله را انتخاب کرد. انتخاب مجله با ضریب تاثیر بالا احتمال پذیرش مقاله را کم خواهد کرد، برخی از مجلات کل پروسه داوری آنها ۴ تا ۵ هفته می باشد در حالی که فرایند داوری برخی از مجلات دیگر ممکن بیش تر از یک سال طول بکشد. می توان مجلات را بر اساس درصد و احتمال پذیرش مقالات دسته بندی نمود.
 • مقاله خود را سابمیت کنید:بعد از یافتن مجله مناسب باید مقاله خود را سابمیت و برای داوران مجله ارسال نمایید. روش سابمیت مقالات به دو روش سیستمی و آنلاین می باشد. در این مرحله از پذیرش و چاپ مقاله در مجلات ISI و اسکوپوس پژوهشگر و پژوهشگران باید مقاله را برای ارسال به مجله آماده کنند، بسیاری از مجلات از پژوهشگر درخواست کاورلتر می نمایند که باید کاملا حرفه ای نوشته شود و مقاله در فرمت مجله مورد نظر دربیاید و بنابر درخواست مجله چندین فایل شامل فایل جداول، فایل تصاویر، فایل چکیده و عنوان، فایل مشخصات نویسندگان و فایل کاورلتر آماده سازی شود.
 • مرور مقدماتی مقاله :در این مرحله ادیتور مجله مقاله شما را از لحاظ نو بودن موضوع مقاله، کیفیت ترجمه و همخوان بودن با ساختار مجله بررسی می نماید.
 • پذیرش، رد یا اصلاحات در مجله:اگر مقاله شما پذیرش شود مقاله تان بهتر دیده می شود.و اگر مقاله شما رد شود در اینصورت یک تجربه بزرگی به دست خواهید آورد. داوران پذیرش مقاله شما را منوط به انجام اصلاحات در مقاله می دانند.گاهی اوقات سردبیر مجله ممکن است مقاله شما را بدون داوری و از جانب سردبیر مجله رد نماید، رد شدن مقاله شما علل مختلفی می تواند داشته باشد. و همیشه به مفهوم کم ارزش بودن مقاله شما نیست. ممکن مقاله اصلا در حیطه علمی مجله ISI مد نظر نبوده باشد، اگر مقاله بعد از بررسی توسط داوران و جمع بندی نظرات آنها مردود تشخیص داده شود. سردبیر در قالب یک نامه محترمانه ضمن اعلام این مطلب نظرات داوران را به شما انتقال می دهد.
 • در صورت رد مقاله فرایند را از نو شروع کنید:اگر مقاله شما رد شده باید این فرایند را از نو شروع کرده و اصلاحاتی که داور به مقاله شما وارد می نماید را اعمال نمایید.
 • موضوع مقاله شما باید خوب و به روز باشد: برای انتخاب موضوع باید چند مورد را مورد توجه قرار داد، موضوعات پژوهشی در مقایسه با موضوعات مروری احتمال بیشتری برای پذیرش دارند.، همچنین کار شما باید به روز باشد برای این کار شما باید به صورت مداوم مقالات مرتبط با رشته تحصیلی خود را جستجو نمایید.
 • کیفیت نگارش مقاله خود را به دقت بررسی کنید:برای نگارش یک مقاله خوب باید به اصول نگارش مقاله علمی مسلط باشید. نوشتن یک مقاله خوب نیاز به داشتن دانش درباره ساختار مقالات  علمی،  شیوه های رفرنس دهی و آشنایی با فرمت مجله علمی مورد نظر دارد. برای گرفتن پذیرش مقاله از مجلات معتبر ممکن است نگارش یک جمله را بارها تغییر دهید. مجلات با کیفیت علمی بالا انتظار ارائه یک مقاله منسجم، با کیفیت و متکی بر منابع جدید را از شما دارند.
 • از ترجمه مقاله خود مطمئن شوید: اگرقصد دارید مقاله خود را در مجلات خارجی به چاپ برسانید باید به کیفیت ترجمه مقاله توجه نمایید.

مقاله ISI و Scopus

 Scopus یک پایگاه داده انتزاعی و استنادی بزرگ در زمینه ادبیات بررسی شده، ژورنال های علمی، کتاب ها و شرح مذاکرات در کنفرانس ها می باشد و یک بررسی جامع از خروجی تحقیق در سراسر دنیا در زمینه علم، تکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و … را ارائه می دهد.

وضعیت مقاله پس از داوری

بعد از داوری مقاله توسط مجلات ISI، ایمیلی دریافت می شود که مقاله بسته به شرایط مقاله و مجله، با چند حالت روبرو می شوند وضعیت مقاله پس از تصمیم سردبیر معمولاً به یکی از صورتهای زیر خواهد بود:

 1. پذیرش برای چاپ
 2. پذیرش برای چاپ پس از اصلاحات جزئی
 3. پذیرش برای چاپ پس از اصلاحات کلی
 4. بررسی مجدد احتمالی برای چاپ پس از اصلاحات اساسی
 5. بررسی احتمالی برای چاپ در قالب نامه به سردبیر یا گزارش کوتاه
 6. غیر قابل چاپ

 پیگیری مکاتبات و اصلاحات مجله

پس از سابمیت مقاله در مجله مورد نظر دو حالت برای پژوهشگر پیش خواهد آمد. در حالت اول مقاله توسط سردبیر رد خواهد شد و سردبیر اعلام می کند که از نظر وی مقاله برای مجله مورد نظر مناسب نیست. در حالت دوم مقاله توسط سردبیر به داوران ارسال می گردد و داوران اصلاحات مورد نظر را به سردبیر ارسال می کنند اگر سهل انگاری صورت گیرد و در انجام اصلاحات تعللی در کار باشد مقاله ریجکت خواهد شد. معمولا نویسنده مسئول فردی با تجربه و مسلط به زبان انگلیسی انتخاب می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *